گلریزی فلفل

عوامل گلریزی فلفل

یک مساله رایج در فلفل گلریزی است که به دلایل زیر ممکن است رخ دهد:

  • نوسانات رطوبتی
  • تغییرات دما
  • کود بسیار زیاد یا کم و ترکیب نادرست مواد مغذی خاک
  • آبیاری بیش از حد و کم‌آبیاری
  • قرار گرفتن بیش از حد یا کم در معرض نور خورشید
  • گرده‌افشانی ناکافی

نوسانات رطوبتی

 فلفل به کمبود رطوبت حساس است  و رطوبت 50 تا 70 درصد را برای رشد ترجیح می دهد. هنگامی که میزان رطوبت هوا کم است جهت جذب آب تنفس گیاه بالا می رود. افزایش تمرکز روی تنفس، توجه گیاه را از رشد و نگهداری گل هایش منحرف می‌کند. از طرف دیگر، رطوبت بالا باعث چسبندگی گرده‌ها می شود و شانس گرده افشانی را کاهش می‌دهد که برای تبدیل گل‌ها به میوه فلفل ضروری است.

دما

یکی از شایع‌ترین دلایل گلریزی فلفل، نوسانات شدید دما است، زیرا  فلفل به هوای گرم و سرد حساس است.

دمای ایده آل  روز برای انواع فلفل تند تا 85 درجه فارنهایت (29 درجه سانتیگراد) و برای فلفل دلمه ای 70 تا 80 درجه فارنهایت (21 تا 26 درجه سانتیگراد)  است. دمای شب باید بین 60 تا 75 درجه فارنهایت (15 تا 24 درجه سانتیگراد) باشد.

در بیشتر مواقع، قرار دادن گل فلفل در دمای بالاتر یا پایین‌تر برای یک یا دو روز / شب مشکلات بزرگی ایجاد نمی‌کند. اما نوسانات شدید مانند 105 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد) در روز یا کمتر از 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) در شب بلافاصله باعث گلریزی فلفل می شود. امواج گرما و سرما می تواند گیاهان را تحت فشار قرار دهد و منجر به برگ ریزی و گلریزی فلفل شود.

مواد مغذی

مصرف زیاد نیتروژن در فلفل باعث گلریزی می شود. خاک باید حاوی مواد آلی کافی باشد تا به حفظ رطوبت کمک کند، که برای تولید گل بسیار مهم است. همچنین به حفظ باکتری‌های مفید در خاک کمک می‌کند زیرا جذب مواد مغذی را بهبود می‌بخشد.

همچنین باید زهکشی خوبی داشته باشد تا از خیس ماندن خاک جلوگیری شود و یکی از راه‌های کمک به خاک برای حفظ رطوبت، قرار دادن مالچ در اطراف هر گیاه است.

مهم نیست که خاک شما چقدر غنی باشد، به ترکیبی متعادل از مواد مغذی به شکل کود نیاز دارد تا از ریزش گل‌های آن جلوگیری شود. نیتروژن یک ماده ضروری است که می توانید آن را با استفاده از کمپوست یا مواد آلی تهیه کنید.

در مراحل اولیه کاشت، فلفل به سطوح بالایی از نیتروژن برای کمک به رشد برگ ها نیاز دارند. اما وقتی شروع به گل دادن می‌کنند، نیاز به نیتروژن کاهش می‌یابد. بنابراین، زمان استفاده از هر ماده مغذی در گیاهان فلفل مهم است.

اگر بین مواد مغذی به ویژه نیتروژن و فسفر تعادل وجود نداشته باشد، گل‌ها می‌ریزند. نیتروژن برای رشد شاخ و برگ ضروری است.

بنابراین، زمانی که سطح نیتروژن بالا باشد، گیاه به جای گل، روی برگ‌های در حال رشد تمرکز می‌کند که منجر به تولید گیاهان بوته‌ای و بدون گل می‌شود.

زمان‌بندی برای افزودن مکمل‌های غذایی خاک ضروری است. قبل از کاشت با افزودن کمپوست، و 30 درصد نیتروژن از آماده بودن خاک برای کاشت اطمینان حاصل کنید.

45 درصد نیتروژن را دو هفته پس از کاشت به آن اضافه کنید و 25 درصد آخر مربوط به هفته‌های پایانی است که برداشت محصول به پایان می‌رسد.

قبل از گلدهی گیاه، به جای نیتروژن، فسفر و پتاسیم را به خاک اضافه کنید زیرا آنها رشد گل و رشد سلولی سالم را برای مقاومت در برابر تنش تشویق می‌کنند.

آبیاری

آبیاری بیش از حد و کم‌آبی می‌تواند منجر به مشکلات زیادی از جمله گلریزی فلفل شود. خاک باید مرطوب باشد اما خیس نباشد. بنابراین، فقط زمانی گیاه را آبیاری کنید که دو تا سه اینچ بالای خاک خشک شده باشد.

آبیاری لازم نیست مکرر باشد. اما به اندازه کافی باید عمیق باشد تا مطمئن شوید که خاک برای مدت طولانی مرطوب می‌ماند.

قرارگرفتن بیش از حد یا کمتر در معرض نور خورشید

 فلفل به نور کافی به ویژه در مراحل اولیه گلدهی نیاز دارد. آنها باید به فاصله 18 تا 24 اینچ (46 تا 61 سانتی‌متر) از هم در مکانی آفتابی کاشته شوند تا نور را به طور مساوی روی برگ‌های خود دریافت کنند.

 فلفل باید هر روز شش تا هشت ساعت در معرض نور خورشید قرار گیرد. همچنین به چهار ساعت تاریکی نیاز دارد.

وقتی که مدت زمان کمی در معرض تاریکی قرار بگیرد ممکن است مشکلات فیزیولوژیکی از جمله ریزش گل را به همراه داشته باشد. قرار گرفتن در یک محیط تاریک برای چند ساعت در روز به آنها زمان کافی برای تمرکز روی گلدهی می‌دهد.

گرده‌افشانی ناکافی

اگر به دلیل نبود باد یا گرده‌افشان‌های طبیعی، گرده افشانی کافی انجام نشده است، بهتر است که گیاهان با دست گرده‌افشانی شوند. می‌توانید به آرامی گیاهان را تکان دهید تا گرده افشانی را تشویق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *