هرس گیاه فلفل

فواید هرس فلفل چیست؟

فلفل از هرس به طرق مختلفی سود می برد. کاهش شاخ و برگ باعث گردش بهتر هوا در بین برگ‌ها و میوه‌ها می‌شود و احتمال شیوع بیماری را کاهش می‌دهد.

بسیاری از شاخه‌های میوه دهنده نیز می‌توانند باعث شکستن یا سقوط گیاه شوند و هرس به یکنواختی و تعادل گیاه کمک می‌کند.

در زمان شروع رسیدن میوه‌ها، هرس می‌تواند آنها را در معرض نور خورشید قرار دهد که می‌تواند منجر به افزایش طعم میوه شود همچنین، به میوه‌ها کمک می‌کند تا یکنواخت‌تر و سریع‌تر برسند.

گاهی اوقات هرس حتی می‌تواند باعث افزایش کیفیت میوه فلفل‌ و کاهش احتمال حمله آفات و بیماری‌ها شده و باعث بهبود عملکرد می شود.

زمان هرس فلفل‌دلمه؟

اگر برای هرس کردن بوته‌های فلفل وقت لازم داشته باشیم، بهترین زمان در سه فصل سال وجود دارد که همگی با راهکارها و اهداف هرس کمی متفاوت هستند:

 • هرس گیاه فلفل در اوایل فصل: هرس فلفل را زمانی می‌توان شروع کرد که ارتفاع گیاه تنها 10 -12 اینچ باشد. باید بلافاصله پس از انتقال نشاء آنها انجام شود، بسته به این که نهال‌ها به چه ارتفاعی قبل از انتقال رسیده‌اند.

در این مرحله باید بتوانید شکل متمایز Y شکل را که شاخه‌های فلفل تشکیل می‌دهند، ببینید و سپس می‌توانید اطراف این شکل را هرس کنید.

 • هرس گیاه فلفل در اواسط فصل: هیچ تاریخ خاصی برای هرس میان فصل وجود ندارد، زیرا به طور کلی این دوره زمانی است که گیاه شکل گرفته و در حال میوه دادن است.

هرس در اواسط فصل بیشتر بر نگهداری مداوم متمرکز است تا اطمینان حاصل شود که گیاه به تولید میوه ادامه می دهد و سالم می‌ماند.

 • هرس در اواخر فصل: آخرین باری که فلفل‌ها هرس می‌شوند درست در پایان فصل است. گیاهان در بالاترین ارتفاع خود خواهند بود که به نوع گونه بستگی دارد .

فلفل‌ها باید همگی سفت شده باشند و به اندازه موردنظر رسیده باشند، اما ممکن است هنوز نیاز به رسیدن داشته باشند.

از هرس کردن فلفل بلافاصله پس از آبیاری یا پس از باران خودداری کنید، زیرا گیاهان مرطوب بیشتر احتمال دارد باکتری‌ و  قارچ را به گیاهان دیگر منتقل کنند.

در عوض، آنها را در یک روز خشک در صبح یا عصر قبل از اینکه هوا خیلی گرم شود، هرس کنید. هنگام هرس همیشه باید از ابزارهای تمیز و ضدعفونی شده استفاده کنید!

چگونه فلفل‌ها را در زمان های مختلف هرس کنیم؟

از آنجایی که نحوه هرس فلفل ها بسته به مرحله رشد آنها متفاوت است، دستورالعمل های زیر روش هرس را برای سه دوره اصلی هرس توضیح می دهد.

 • چگونه گیاهان فلفل را در اوایل فصل هرس کنیم

روش اصلی هرس فلفل های جوان در ابتدای فصل، حذف شاخه های کناری، گل ها و بالاترین نقطه رشد گیاه است.

برخی از این تکنیک‌ها ممکن است غیرمعمول به نظر برسند، اما ایده این است که به گیاه فلفل کمک کنیم تا انرژی خود را روی استقرار خود متمرکز کند و رشد شاخه‌های بیرونی را تشویق کند.

هرس فلفل

مراحل اصلی هرس اولیه گیاه فلفل

 • اگر فلفل های خود را از مراکز تکثیر نشاء تهیه کرده‌اید و قبلاً گل دارند، قبل از کاشت گل‌ها را جدا کنید.
 • هنگامی نشاکاری  فلفل ، می توانید برگ‌های بالای بوته را برای تشویق به شاخه زدن جدا کنید. این کار را فقط باید با انواع فلفل های میوه دار کوچک انجام داد و نه با انواع بزرگتر مانند فلفل دلمه ای.
 • برای دو هفته اول پس از نشاکاری، گل‌هایی را که ظاهر می‌شوند جدا کنید. این کار به نظر می رسد که به طور فعال برای گیاه مضر است، اما در واقع تکنیکی است که ریشه‌های گیاه را به رشد تشویق می‌کند.
 • هر زمان که گل‌ها را می‌چینید، به دنبال شاخه‌های کوچکی باشید که از ساقه اصلی گیاه فلفل شروع به بیرون زدن کرده‌اند، به خصوص آن‌هایی که نزدیک به زمین هستند. هر از گاهی آنها را هرس کنید تا رشد شاخ و برگ های بسیار متراکم را کاهش دهید و احتمال پاشیدن آب روی برگ های پایینی را کاهش دهید.

چگونه گیاهان فلفل را در اواسط فصل هرس کنیم؟

در اواسط فصل، هرس گیاه فلفل بیشتر شبیه نگهداری عمومی می‌شود، زیرا برگ‌های بیمار برداشته می‌شوند، برگ‌های پایینی هرس می شوند و پاجوش‌ها حذف می شوند.

ایده هرس میان فصل این است که گیاه در این دوره مهم رشد از ابتلا به بیماری یا حمله آفات جلوگیری کند و به طور کلی آن را تحت کنترل نگه دارد.

این مراحل را در اواسط فصل رشد فلفل، به صورت مستمرتر از هرس زودرس و دیررس انجام دهید.

برگ های قسمت پایینی ساقه فلفل را جدا کنید تا قسمت پایین بوته خالی شود. این امر به جلوگیری از دسترسی آسان آفات زمینی مانند راب و حلزون به خوشمزه ترین قسمت گیاه یعنی برگ‌ها کمک می کند.

برگ‌های تغییر رنگ یافته یا لکه های در حال رشد را شناسایی کنید و برای محدود کردن گسترش بیماری حذف کنید.

همچنین باید سعی کنید تشخیص دهید که کدام بیماری ممکن است بوده باشد، بنابراین می توانید اقدامات پیشگیرانه مناسب را انجام دهید.

می‌توانید هر پاجوشی را که در حال رشد می‌بینید، از آن جدا کنید. پاجوش‌ها شاخه‌های رشد جدیدی هستند که از جایی که شاخه موجود با ساقه اصلی (به نام گره) برخورد می‌کند، ظاهر می‌شوند که به تمرکز انرژی گیاه روی میوه‌های موجود کمک می‌کند، اما همیشه می‌توانید تعداد کمی را برای رشد و هرس باقی بگذارید.

ساقه‌ها یا شاخه‌هایی که رو به داخل هستند را هرس کنید، زیرا شاخ و برگ‌ها را بسیار شلوغ و بی‌نظم می‌کند. توقف رشد درونی گیاه را تشویق می‌کند تا شاخه‌های خود را باز کند و فضای بیشتری برای آویزان شدن فلفل‌ها باقی می‌گذارد.

چگونه گیاهان فلفل را در آخر فصل هرس کنیم

هرس اواخر فصل مستلزم حذف برگ‌های اطراف میوه‌های در حال رسیدن و رویش گیاهان در پایان فصل است. در این مرحله، گیاه تشکیل میوه داده است و فلفل‌ها کاملاً رشد می‌کنند.

اگرچه بسیاری از انواع فلفل ها را می توان زمانی که هنوز سبز هستند مصرف کرد، اما بسیاری از آنها وقتی اجازه رسیدن در گیاه را پیدا می کنند، طعم‌های متفاوتی پیدا می‌کنند.

هرس اواخر فصل باید حداقل یک ماه قبل از اولین یخبندان انجام شود تا زمان کافی برای رنگ گرفتن میوه ها وجود داشته باشد.

برگ‌هایی را که روی فلفل‌ها آویزان شده و پوشانده شده اند جدا کنید.

برای اینکه آخرین میوه‌هایتان رنگ بگیرد، می‌توانید با بریدن «سر» گیاه و هر نقطه رویشی دیگر، روی بوته‌های فلفل خود را بپوشانید که بلافاصله رشد و تولید جدید را متوقف می کند و تمام انرژی گیاه را روی رسیدن میوه متمرکز می‌کند.

نکاتی در مورد هرس گیاهان فلفل

 • ارقام فلفل را بشناسید توصیه‌های هرس به شدت به این بستگی دارد که چه نوع فلفلی می‌کارید، و نباید عادات هرس یکسانی را برای همه گیاهان فلفل خود اعمال کنید. به عنوان مثال، شما نباید نقطه رشد فلفل دلمه ای را فشار دهید، فقط واریته‌های با میوه کوچک.
 • همیشه وقتی فلفل ها خشک هستند هرس کنید! این امر در مورد اکثر گیاهان، به ویژه گیاهان فلفل، گوجه فرنگی، بادمجان و غیره) صدق می کند، زیرا بسیار مستعد انتقال پاتوژن های بیماری بین آنها از طریق آب هستند.
 • از قیچی هرس ضدعفونی شده و دست های تمیز استفاده کنید! این امر به ویژه در طول هرس میان فصل، زمانی که در حال جدا کردن برگ های آلوده یا بیمار هستید، مهم است، زیرا تعدادی از عوامل بیماری زا برای روزها و حتی هفته ها روی ابزار شما زندگی می کنند!
 • هنگامی که در نهایت فلفل های خود را برداشت کردید، باید از قیچی هرس خود نیز برای بریدن ساقه استفاده کنید تا از کندن یک شاخه کامل جلوگیری کنید. ممکن است تعجب کنید که چقدر محکم به هم چسبیده اند، و همچنین اگر در حالی که سعی می‌کنید آن را بیرون بیاورید، آن را خیلی محکم بگیرید، می تواند به میوه آسیب برساند.
 • هنگام هرس شاخه‌ها، سعی کنید آنها را 3 یا 4 میلی‌متر بالاتر از گره یا جوانه ببرید تا از آسیب رساندن به جوانه‌ها جلوگیری شود و حداقل مواد از شاخه مرده باقی بماند که می‌تواند شروع به لزج شدن کند.
 • هنگام برداشتن برگ های فلفل آلوده، مطمئن شوید که به اشتباه برگ‌هایی را که به دلیل کمبود آب قهوه ای شده اند جدا نکنید وگرنه با گیاه بدون برگ مواجه می شوید! در عوض، علت را برطرف کنید و دفعات آبیاری خود را افزایش دهید، و ممکن است شاهد سبز شدن برخی از آن برگ‌ها باشید.
 • برگ‌های آلوده یا برگ‌هایی که در آنها تخم حشرات یافت می‌ شوند باید سوزانده شوند یا دور ریخته شوند، زیرا باعث پخش شدن آلودگی می‌شوند.

مراحل سر شاخه زنی فلفل

 • صبر کنید تا گیاه کمی رشد کند. تا زمانی که حدود 10 اینچ ارتفاع ندارد و چندین شاخه سالم به نظر می‌رسد قطع نکنید.
 • یک جفت قیچی با کیفیت پیدا کنید. اطمینان حاصل کنید که تیز است تا بتوانید یک برش تمیز ایجاد کنید.
 • نوک ساقه اصلی/شاخه اصلی در حال رشد گیاه را در بالای شاخه‌های سالم قرار دهید.
 • نوک گیاه را قطع کنید اما مطمئن شوید که برش را بالای شاخه‌های سالم / برگ‌های واقعی ایجاد می‌کنید. اگر هیچ برگی نگذارید گیاه شما ممکن است بمیرد.
 • نوک گیاه را در هر زمانی در طول زندگی خود قطع کنید تا شاخه‌های بیشتر و میوه‌های بیشتری تشکیل شود

اولین باری که گیاه فلفل خود را روی آن قرار می دهید، چند روز طول می کشد تا نشانه هایی از شاخه‌های جانبی را مشاهده کنید. بنابراین اگر دو یا سه روز اول شاخه‌های جانبی را مشاهده نکردید فکر نکنید که مشکلی پیش آمده است. به گیاه زمان بدهید و مطمئناً دقیقاً همان چیزی را که به دنبال آن هستید خواهید دید.

هشدار: اگر واقعاً نیازی به سرشاخه‌زنی ندارید این کار را انجام ندهید زیرا تشکیل میوه را به تأخیر خواهید انداخت.

بهترین ارقام گیاهی فلفل برای سرشاخه‌زنی

می‌توانید نوک هر گیاه فلفل را قطع کنید تا آن را پرپشت، سالم و پایدار کنید. برتری با گیاهان فلفلی است که میوه‌های کوچک تولید می‌کنند نسبت به ارقامی که میوه‌های بزرگ تولید می‌کنند.

به این دلیل که سرشاخه‌زنی گیاهان فلفل که میوه‌های بزرگ تولید می‌کنند در دراز مدت مفید نیست. از آنجایی که می‌توان چنین گیاهانی را پایدارتر کرد، تقریباً همیشه عملکرد آنها کاهش می‌یابد.

بنابراین، برای گیاهان فلفل که فلفل های بزرگ تولید می‌کنند، به عنوان مثال. فلفل دلمه‌ای، باید آن‌ها را بچینید یا ابزار دیگری برای پایدار و سالم‌سازی آن‌ها پیدا کنید.

در مورد گیاهان فلفل که فلفل های کوچک تولید می کنند. سرشاخه‌زنی و تشویق آنها به تشکیل شاخه‌های جانبی بیشتر اصلاً مشکلی ندارد.

هرس اضافی

هرس گیاه فلفل به روش ذکر شده کمک میکند تا گیاهان را پرپشت تر، ثابت تر، سالم تر و پربارتر کنید.

منظور از هرس اضافی، بریدن شاخه های جانبی است که بین شاخه‌ها فرو می‌روند. شاخه های جانبی شاخه‌های بارده نیستند. آن‌ها انرژی مصرف می‌کنند که می‌تواند به رشد سریع‌تر گره‌های میوه‌دهی کمک کند و بنابراین باید قطع شوند.

جدای از شاخه های جانبی، باید برگ‌ها و شاخه‌هایی را که مانع برخورد نور به شاخه‌های پایینی فلفل می‌شوند را حذف کنید.

هنگامی که فلفل‌های بالغ می شوند، باید شاخه‌های بدون میوه را حذف کنید تا مطمئن شوید که گیاهان انرژی و منابع را روی شاخه‌های میوه‌دار متمرکز می‌کنند.

مزایای سرشاخه‌زنی  فلفل

 • بهبود عملکرد

بیشتر گونه‌های گیاه فلفل به دلیل وجود هورمون‌های رشد در نوک آنها به صورت عمودی رشد می‌کنند. قطع کردن نوک آنها باعث می‌شود که هورمون های رشد در گره های پایین ساقه اصلی متمرکز شوند و در نتیجه شاخه‌های جانبی بیشتری رشد کنند.

و همانطور که همه می دانیم: شاخه های بیشتر به معنای گل بیشتر و در نتیجه میوه بیشتر است. بنابراین اگر می‌خواهید بوته‌های فلفل‌تان فلفل بیشتری تولید کنند، باید نوک آنها را قطع کنید.

با این حال،  توجه داشته باشید که برخی از ارقام گیاه فلفل بهتر از سایرین هستند. به طور کلی، گیاهان فلفلی که فلفل‌های ریز تولید می کنند بهترین گزینه برای حذف سرشاخه هستند. به این دلیل که قطع شاخه انتهایی آنها تقریباً همیشه منجر به تولید فلفل بیشتر توسط گیاهان می شود.

در مقابل، گیاهان فلفلی که فلفل های درشت تولید می‌کنند، نباید جوانه انتهایی آن‌ها قطع شود زیرا سرشاخه‌زنی آنها گاهی باعث کاهش عملکرد کلی می‌شود. به عنوان مثال، سرشاخه‌زنی فلفل دلمه‌ای برای کاهش عملکرد آن‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

 • بهبود سلامت کلی

بیشتر گونه های گیاه فلفل بلند می شوند و از این رو دارای ساقه‌ی بلند و برگ های دور از هم می‌شوند. و هرچه قدشان بلندتر شود، ناسالم‌تر می شوند و احتمال شکسته شدنشان بیشتر می‌شود.

قطع کردن نوک آنها، آنها را کوتاه تر، قوی تر و پرپشت تر می‌کند. به عبارت دیگر، سلامت کلی آنها را بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود آنها بیشتر میوه بدهند. بنابراین اگر می خواهید گیاهان فلفل شما سالم باشند، باید نوک آنها را قطع کنید.

 • بهبود استحکام

این نیز یکی از دلایلی است که کشاورزان نوک بوته‌های فلفل خود را قطع می‌کنند. بسیاری از گیاهان فلفل از جمله ارقامی مانند padron ، guajillo و jalapeno می توانند بسیار بلند رشد کنند.

و زمانی که قدشان بلند شد، احتمال اینکه بوته از وسط بشکنند بیشتر می‌شود و یا در اثر بادهای شدید می‌شکنند و خشک می‌شوند.

بنابراین به جای افزایش ارتفاع، بوته را با حذف جوانه انتهایی کوتاه‌تر و پرپشت‌تر کنید. این باعث بهبود پایداری آنها می‌شود و احتمال اینکه دوتکه شوند یا بشکنند شوند کمتر می‌شود.

 • رشد فلفل را در فضاهای کوچک فعال می‌کند

شاخه‌زنی فلفل‌ها باغبانان را قادر می سازد آنها را در گلدان‌ها، فضاهای کوچک و گلخانه های کوچک پرورش دهند. این به این دلیل است که شاخه‌زنی باعث می شود فلفل ها خیلی بلند نشوند.

مضرات سرشاخه‌زنی گیاهان فلفل

 • میوه کمتر در برخی موارد

سرشاخه‌زنی گیاهان فلفلی که فلفل‌های درشت و شیرین مانند فلفل دلمه‌ای تولید می‌کنند، توصیه نمی‌شود، زیرا به‌جای افزایش، عملکرد را کاهش می‌دهد.

 

 • میوه تاخیری در اکثر موارد

با قطع نوک شاخه در حال رشد، بدیهی است که جوانه زدن و تبدیل شدن به گل را به تاخیر می اندازید. بنابراین در حالی که سرشاخه‌زنی بوته های فلفل به طور کلی بازدهی شما را افزایش می دهد، همچنین باعث می‌شود که تشکیل میوه کمی بیشتر زمان ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *