غرقابی فلفل

علائم غرقابی در فلفل

 آبیاری بیش از حد یکی از بزرگترین مشکلات فلفل است.

علائم غرقابی فلفل

  • برگ‌های پژمرده

پژمرده شدن برگ‌هادر اثر بسیاری از عوامل نظیر کوددهی بیش از حد، تنش آبی، عدم اکسیژن در ریشه، کم آبیاری و آبیاری بیش از حد باشد. از آنجایی که نیاز آبی فلفل نسبت به بعضی از گیاهان کمتر است بنابراین شایع ترین علت پژمرده شدن برگ‌ها آبیاری بیش از حد است. تصور غلطی که در خصوص پژمردگی برگها وجود دارد این است که گیاه کم آب است و عمین عامل باعث می شود که دوباره گیاهان را آبیاری کنند و خطر از بین رفتن گیاه را به همراه دارد. آبیاری بیش از حد گیاه فلفل منجر به پوسیدگی ریشه می‌شود. علاوه بر این، آب زیاد در خاک می‌تواند مواد مغذی ضروری مورد نیاز جهت رشد را شسته و از بین ببرد. با این اوصاف، اگر متوجه شدید که گیاه فلفل دارای برگ‌های پژمرده با ظاهر زرد است، به این معنی است که گیاهان شما کمی مشکل دارند.

  • زهکشی ناکافی

یکی دیگر از نشانه‌های غرقابی فلفل، زهکشی ناکافی است. اگر آب بیش از حد در خاک نگه داشته شود، به این معنی است که ریشه ها غرقاب شده و در این حالت کمبود عناصر غذایی و کاهش جذب عناصر باعث اختلال در رشد می شود. در نتیجه، علائم دیگری مانند برگ‌های پژمرده یا پیچ خورده را تجربه می‌کند.

  • کاهش رشد

یکی از دلایل رشد کند یا توقف رشد گیاه آبیاری بیش از حد می باشد. که به دلیل غرقاب شدن محیط ریشه و عدم جذب عناصر غذایی توسط گیاه، رشد گیاه کند می شود

  • برگ های پیچ خورده

یکی از نشانه های رایج پیچیدگی برگ گیاه به دلیل آبیاری زیاد است.

پیچیدگی زمانی اتفاق می افتد اکسیژن موجود در محیط ریشه کم شده و ریشه ها قادر به جذب عناصر غذایی و تغذیه گیاه نیستند.

چگونه اثرات غرقابی فلفل را کاهش دهیم

در صورتی که برگهای فلفل زرد اما پژمرده نشده اند با تغییر روش آبیاری می توان تاحدی به بهبود سلامت گیاه کمک کرد.

روش های کاهش اثرات غرقابی در فلفل

  • توقف آبیاری

اولین قدمی جهت کاهش اثرات منفی غرقابی فلفل توقف آبیاری است. ظهور علائمی مانند پژمرده شدن و پیچ خوردگی ممکن است به نظر برسد که گیاه به آب نیاز دارد اما در واقع به دلیل آبیاری بیش از حد خسارت دیده اند.

  • از پوشش برای ایجاد سایه استفاده کنید

گیاهی که بیش از حد آبیاری می‌شود تحت استرس قرار می‌گیرد و تبخیر سریع می‌تواند باعث تنش بیشتر  در گیاه شود. جهت جلوگیری از تبخیر سریع و ایجاد تنش در گیاه از پوشش استفاده کنید

  • برگ‌ها و ریشه‌های در حال مرگ را هرس کنید

در صورت پژمردگی برگها، بهتر است برگها را هرس کنید.همچنین ریشه های گوسیده را در صدرت امکان حذف کنید. اگر سیستم ریشه واقعاً اشباع است، اجازه دهید چند ساعت (3 تا 5) قبل از کاشت مجدد خشک شود.

  • به زهکش توجه کنید

فلفل نیاز به زهکش خوب دارد و در صورت امکان فضای بیشتری در اطراف ریشه ایجاد شود. در صورت پژمردگی آبیاری را هنگامی انجام دهید که خاک خشک شده باشد

  • تکنیک آبیاری را بهبود بخشید

روش آبیاری برای جلوگیری از غرقابی فلفل اهمیت زیادی دارد . اگر گیاهان فقط زرد شده اند، بهبود سریع تکنیک شما می تواند به بازیابی گیاهان فلفل کمک کند. در اینجا چند نکته وجود دارد که هنگام آبیاری باید به آنها توجه کنید.

همیشه باید خاک را بررسی کنید تا ببینید گیاه شما به چه چیزی نیاز دارد. در صورت تیره و مرطوب بودن خاک نیازی به آبیاری نیست. در صورتی که خشک و رنگ روشن باشد، آبیاری انجام شود.

از آبیاری در شب خودداری کنید. گیاهانی که در شب آبیاری می‌شوند اغلب منجر به بیماری می‌شوند. فقط در صورت پژمردگی شبها آبیاری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *