بیماریهای پالونیا

بیماریهای پالونیا

بهترین روش کنترل بیماری جاروی جادوگر پالونیا چیست؟

علائم در شاخه ها، تنه، گل ها و ریشه ظاهر می شود. علائم بسته به گونه متفاوت است. در شاخه های آلوده جوانه های فرعی و جانبی به صورت متراکم جوانه می زنند و دسته هایی از شاخه ها را تشکیل می دهند. میانگره ها متراکم شده و فیلوتاکسی بی نظمی مشاهده می شود. پهنه های  های برگ زرد، کوچک و نازک با رگه ها و چین و چروک های شفاف هستند. این شاخه ها در زمستان نمی ریزند و شبیه جارو می شوند. در نهایت آنها خشک می شوند و در عرض یک یا دو سال پس از ابتلا می میرند. گلبرگ ها برگ مانند می شوند و ساقه ها به شاخه هایی تبدیل می شوند که جوانه های فرعی رشد می کنند و شاخه های جدید تشکیل می شوند. کاسه گل نازک، زرد کم رنگ، شفاف و بدون مو می شود. نهنج کاملاً تغییر شکل می دهد.

روش کنترل

1- شناسایی و حدف نهالهای  آلوده از نهالستان و سوزاندن آنها

2- شاخه های آلوده سه سال به بالا را حذف کنید و محل حذف را با تترامایسین و وازلین 1/9 تیمار کنید و ببندید. هرس بهتر است دوبار در تابستان (اواسط خرداد) و پاییز (اوایل شهریور) انجام شود زیرا تابستان و اوایل پاییز دوره های شدید رشد درخت هستند که در آن پاتوژن با شیره گیاهی حرکت می کند علائم عفونت را نشان می دهد. بنابراین هرس در تابستان و اوایل پاییز می تواند بروز پاتوژن را کاهش دهد. دفعات هرس به وضعیت بیماری بستگی دارد.

3- ضدعفونی ریشه های آسیب دیده:

3- 1- خساندن ریشه نهال آلوده در آب گرم 45-48 درجه سانتی گراد به مدت 20 دقیقه

3-2- خیساندن ریشه ها در محلول آنتی بیوتیک: 500-1000 واحد آنتی بیوتیک مانند ترامایسین، تتراسایکلین، نئومایسین، اورئومایسین و کانامایسین.

3-3- خیساندن ریشه ها در محلول های حاوی بور (0.01-0.5٪)، تیوسولفات سدیم (2٪)، سدیم سولفات (1%) و سولفات روی (0.1%) به مدت 6-12 ساعت. سپس ریشه ها را قبل از کاشت یک تا دو روز در آفتاب خشک کنید. این روش یک روش اقتصادی و موثر برای پیشگیری و کنترل بیماری جارو جادوگران با توجه به تجربیات به دست آمده طی یک دوره پنج تا شش ساله است.

کنترل تلفیقی

1- استفاده از قلمه ریشه درختان سالم

2- نهالستانی که در آن دو سال نهال پرورش داده شده نباید دوباره استفاده کرد

3- اقدامات قرنطینه ای شدید اعمال شود و ریشه های آسیب دیده با آب گرم یا مواد شیمیایی تیمار شوند

4- مباره با آفات حشرات، به ویژه Empoasca flavescens، Cicadalla viridis و stinkbug. اقدامات جنگلداری مانند کاشت درختان در مکان های مناسب با فاصله گذاری صحیح، هرس به موقع و جلوگیری از آسیب های ناشی از ماشین آلات

بهترین روش درمان آنتراکنوز در پالونیا چیست؟

یکی از بیماریهای رایچ نهال پالونیا است.

علائم بیماری

آنتراکنوز به برگ، ساقه برگ و شاخساره نهال پائولونیا آسیب می رساند. پهنه برگ آسیب دیده دارای لکه های رنگ پریده ای هستند که به رنگ قهوه ای در نزدیکی لکه های دایره ای بزرگ می شوند که با سبز مایل به زرد احاطه شده اند. قطر لکه ها حدود 1 میلی متر است و بعداً در مرکز آن ترک می خورند. برگ های آلوده زود می ریزند. هنگامی که رگبرگ های برگ های جدید زخمی می شوند، پهنه های آنها اغلب کوچک شده و تغییر شکل می دهند. هنگامی که ساقه‌های برگ، رگبرگ‌ها و شاخه‌های برگ زخمی می‌شوند، لکه‌ها ابتدا کوچک، قهوه‌ای روشن و مدور هستند و سپس به‌صورت عمودی امتداد می‌یابند و با مرکز توخالی بیضوی یا نامنظم می‌شوند. در آلودگی زیاد، چندین لکه با هم ادغام می شوند و اغلب باعث پژمردگی و و مرگ جوانه ها می شود. انبوهی از کنیدی قرمز یا لکه های کوچک سیاه اغلب پس از باران یا در آب و هوای مرطوب روی لکه ها ظاهر می شوند.

شرایط توسعه بیماری

دمای 25 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 90تا 100 درصد، عدم تهویه، سایه، ساقه نازک و ضعیف

روش های کنترل

1-نهالستان ها باید دور از مزارع پالونیا ایجاد و پس از شیوع بیماری جابه جا شوند. زمان کاشت باید با توجه به اقلیم محلی تعیین شود تا دوره اولیه نهال با فصل مرطوب همزمان نباشد

2- مدیریت باید به منظور ارتقاء رشد شدید نهال ها به منظور افزایش مقاومت آنها به بیماری باشد

 3-خاک باید با 8 گرم پنتاکلرونیترو بنزن در متر مربع یا سولفات آهن و غیره در متر مربع، سه تا پنج روز قبل از کاشت درمان شود

قبل از کاشت بذرها باید به مدت 30 دقیقه در محلول استات فنیل مرکوری 0.2% خیس شوند. مخلوط بوردو 0.7-0.5 درصد باید دو بار در ماه در دوره نهال سمپاشی شود و یک اقدام کنترل موثر است.

بیماری Sphaceloma paulownia Hara 

علائم

هنگامی که شاخساره ها آلوده می شوند، لکه های قهوه ای با حاشیه زرد روی برگ های جوان و گاهی روی ساقه ها ظاهر می شود. بعداً سوراخ های دایره ای کوچکی در نواحی لکه دار ظاهر می شوند. لکه های روی برگ ها نیز به شکاف های نامنظم می پیوندند. رگبرگ های زخمی برگ های جوان اغلب باعث تغییر شکل برگ می شوند. نقاط روی ساقه برگ و ساقه های جوان به صورت دایره ای تا بیضی شکل هستند. لکه‌های قهوه‌ای سیاه به نوارها متصل می‌شوند و مانند دلمه‌ها بالا می‌آیند که باعث می‌شود شاخه‌ها و برگ‌های جوان پیچ خورده، خشک شوند و در صورت جدی بودن عفونت بمیرند. زمان بروز این بیماری مشابه آنتراکنوز است.

روش کنترل:

 روش های کنترل مانند آنتراکنوز است.

علائم بوته میری در پالونیا

عمدتاً نهال های پائولونیا را تحت تأثیر قرار می دهد. علائم عمده آن پوسیدگی جوانه، پوسیدگی ساقه و برگ و پوسیدگی ریشه است. ارگانیسم های عامل اصلی آن گونه های Rhizoctonia solani و Fusarium هستند. پاتوژن ها در زمستان روی بقایای گیاهی  موجود در خاک زنده می مانند و در اوایل بهار انتشار می یابند. شدت آلودگی به خصوصیات خاک، تجمع عوامل بیماری زا در خاک و ظاهراً مهمتر از همه، روش تکثیر بستگی دارد.

کنترل

روش های کنترل به شرح زیر است:

 1) بستر نهال باید با محلول 3% فروس سولفات (FeSO4) به میزان 4.5 کیلوگرم بر متر مربع ضد عفونی شود. کاشت هفت روز پس از ضد عفونی انجام می شود.

2) برای کنترل عفونت مخلوط بوردو باید هر 15-10 روز یکبار اسپری شود. در صورت عفونت باید توپسین رادیکال متیل 50% اسپری شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *