گل رز

یونانیان گل رز را ملکه گلها توصیف کردند. تاریخچه گل رز وحشی مربوط به بیش از 40 میلیون سال پیش است. یکی از قدیمی ترین گیاهان زینتی زراعی ، یک تیره با بیش از 100 گونه و هزاران رقم کشت شده است.

اهمیت کشت گل رز جهت زیبایی ، غذا ، عطر و دارو نزدیک به 5000 سال پیش است. اکنون بیش از ۲۰۰۰۰ رقم رز نامگذاری شده و همواره انواع جدید ثبت و معرفی می شود.
گل سرخ متعلق است به تیره‌ای از گیاهان به نام تیره گل‌سرخ (Rosaceae) می باشد. به غیر از گونه‌های گل سرخ، گیاهانی از قبیل توت فرنگی، تمشک، آلو، هلو و گیلاس نیز در این تیره جای می‌گیرند.

 اعضای Rosaceae به طور کلی گیاهان چوبی ، عمدتا بوته ای یا درختان کوچک تا متوسط ​​هستند که بعضی از آنها خاردار هستند. گل سرخ بومی مناطق معتدل نیمکره شمالی است.

بسیاری از گلهای رز به دلیل گلهای زیبا که در طیف های مختلف سفید، زرد و صورتی تا زرشکی تیره گرفته می شوند ، کاشته می شوند و بیشتر آنها عطر و بویی دلپذیر دارند که با توجه به تنوع و شرایط آب و هوایی متفاوت است.
اکثر گونه های گل رز بومی آسیا هستند ، تعداد کمتری بومی آمریکای شمالی و تعداد کمی از آنها در اروپا و شمال غربی آفریقا هستند. گلهای رز مناطق مختلف جهان را میتوان به راحتی ترکیب و انواع متفاوتی را ایجاد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *